İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği İstanbul Genç Girişimciler Kurulu arasında 2019-2020 eğitim öğretim yılında tekrarı gerçekleştirilen “Eğitimde Girişimciliğin Geliştirilmesine Yönelik İşbirliği” projesi ve Okul-Sanayi İşbirliği protokolü kapsamında Valilik Makamının oluru ile okul yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerine yönelik “Girişimciler Liselerde 2020” projesinin 1.uygulama ayağı başarı ile gerçekleştirilmiştir.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi başkanlığında, projeye istekli 81 okul arasından 3’ü Anadolu, 3’ü Avrupa yakası olmak üzere 6 ortaöğretim kurumu belirlenmiş ve eğitim takvimi okullarda uygulanmıştır.

Katılımcı okullar Anadolu Liseleri ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden oluşan İstanbul İl Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı resmi ortaöğretim kurumlarından oluşmuştur.

Anadolu Yakasında yapılana eğitimlerde, “Üsküdar – Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi”, “Kartal – Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi”, “Kartal – İmkb Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” okullarında gönüllü öğrenciler katılmışlardır.

Avrupa yakasında, “Beylikdüzü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, “Arnavutköy-İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”, “Eyüpsultan-Kemerburgaz Halis Kutmangil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” okullarında eğitimler gerçekleştirilmiştir.

Eğitimler seçilen okullarda 6 gün süre ile ilgili okullarda gerçekleştirilmiştir. Eğitimleri, İstanbul Genç Girişimciler Kurulu üyelerinden oluşan alanlarında uzman ve başarılı girişimlerde bulunan firma sahipleri vermiştir.

Eğitimciler;

6 Okul 60 öğretmen ve yönetici, yaklaşık 400 katılımcı öğretmene uygulanan eğitim programı ise;

Girişimcilik Nedir? Ne değildir?, Girişimlerde iş modeli nasıl olmalıdır? Girişimlerde yönetim ve organizasyon kavramı, Başarılı girişim nedir? Başarılı ve başarısız girişim örnekleri nelerdir?, Girişimciliğin ana sermayelerinden networking’e nasıl erişilir ve networking nasıl kullanılır?, Girişimciler nasıl yatırım alabilir?, Girişimcilik terminoloji sözlüğü ve açıklamaları. Konularından oluşmaktadır.

17 Şubat 2020 de başlayan eğitimler, eğitimciler tarafından okullara gidilerek, 10 Mart 2020 tarihinde 1.uygulama basamağı başarı ile gerçekleşmiştir.

Her okulda eğitimin 6.ve son gününde, öğrencilerden aldıkları eğitime istinaden gruplar kurarak iş modeli tasarlaması istenmiş ve verilen süre zarfında öğrencilerin bir araya gelerek oluşturdukları girişimcilik fikirleri değerlendirilmek üzere toplanmıştır. Projenin hedefleri arasında yer alan, her okuldan ilk üç proje, 6 okuldan toplam 18 proje ile Girişimciler Liselerde 2020 nin ilk üçü belirlenmiştir.

Dereceye giren 18 projeye hediye ve mentörlük sağlanacaktır. Ödül töreni İSO da veli, öğrenci ve öğretmenlerin katılımları ile gerçekleşecektir.

Beylikdüzü Mesleki ve Anadolu Lisesi

Kartal Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi

Author

Comments are closed.