TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu adına İstanbul Sanayi Odası’nın Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile ortak olduğu, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu çalışmaları kapsamında geliştirilen Genç Fikirbazlar Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Intel ve Türk İşadamları Derneği’nin iştirakçiliğinde hayata geçirilmiştir. 12 aylık sürecek proje kapsamında, 15-29  yaş grubundaki 200 gencin girişimcilik algı ve becerilerinin geliştirilmesi ve başarılı iş fikri sahibi 10 grup gencin girişimlerinin hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.

Proje kapsamında planlanan faaliyetler, 200 gencin, girişimcilik algı ve becerilerini geliştirilmesi, 2 Fikir Üretme Kampı ile belirlenen sosyal sorunlara yenilikçi ve yaratıcı çözümler üretmesi, 2 Startup Weekend etkinliği ile iş fikirlerinin iş modeline dönüşmesini desteklenmesi, girişimcilik eğitimleri ile kapasite gelişiminin arttırılması, başta TOBB İstanbul Genç ve Kadın Girişimciler Kurul üyelerinin şirketleri olmak üzere farklı girişimleri ziyaret etmeleri ve işletme süreçleri simülasyonu aracılığıyla deneyim kazanmalarını kapsamaktadır.

Açılış Toplantısı (19 Aralık 2014 Cuma)

  Projenin açılış toplantısı 19 Aralık 2014 Cuma günü Odamızda gerçekleştirilmiştir. İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Doğal Üyesi M. Ata Ceylan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda, proje ve takvimi hakkında proje katılımcısı gençlere detaylı bir sunum yapılmış, panel oturumunda paydaşların projeye katkıları ve projeden beklentileri üzerine sohbet etme fırsatı bulunmuştur.

Fikir Üretme Kampları (20-21 Aralık 2014 ve 27-28 Aralık 2014)

Proje etkinliklerinin birincisini oluşturan Fikir Üretme Kampları, 20-21 Aralık 2014 ve 27-28 Aralık 2014 tarihlerinde Maslak Vodafone Plaza’da gerçekleştirilmiştir. İki günlük kamp süreci içerisinde, gençlerin bir girişimcinin algısını anlayıp takım olarak sosyal bir soruna yenilikçi bir çözüm bulması, fikrin somut bir prototipini ortaya çıkarması ve bu süreçte pratik yaparak deneyim kazanılması hedeflenmiştir. Farklı temalar altında ortaya çıkartılan iş fikirleri kamp sonunda jüriye sunulmuş, her kategoride öne çıkan iş fikirleri belirlenmiştir.

Girişimcilik Eğitimleri (2-7 Şubat 2015 / 9-13 Şubat 2015)

Birinci Aşama Girişimcilik Eğitimleri; gençlerin yenilikçi ve yaratıcı girişimciler olarak yetişmesi; düşünme, algılama, problem çözme yeteneklerinin ve özgüvenlerinin gelişimi, takım çalışması ve ortaklık becerilerinin güçlenmesi, bilgi ve teknoloji destekli üretkenlik ve yaratıcılık becerilerinin yapılandırılmasına odaklı bir eğitim programı olup, girişimcilik başlangıç eğitimleri, proje geliştirme, iş iletişimi, mali yönetim ve yatırım ve strateji yönetimi olmak üzere beş ana başlıkta gerçekleştirilmiştir.

Startup Weekend (14-15 Mart 2015 / 21-22 Mart 2015)

Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezinde, iş fikirlerinin iş modeline dönüşmesini destekleyen, katılımcılar tarafından seçilen belli sayıdaki fikir için ekiplerin oluşturulduğu, pratik eğitimlerin alındığı iki Startup Weekend düzenlenmiştir.


Hızlandırıcı Eğitimler (Nisan 2015)

Hızlandırıcı program kapsamında iş fikri seçilen 10 ekip, her hafta sonu yüz yüze ve hafta içi online olarak eğitim ve birebir danışmanlık alarak Koç Kuluçka Merkezi’nde atölye çalışması gerçekleştirmiştir.

Şirket Ziyaretleri (Nisan – Mayıs 2015)

Genç fikirbazlar, ilgi alanları doğrultusunda, 5 adet TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu üyesi şirketine ziyaretler gerçekleştirmiştir. Katılımcılar, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu üyelerinden girişimciliğe dair pratik bilgiler edinme fırsatı yakalamışlardır.

Kapanış Toplantısı (7 Ekim 2015)

Projenin kapanış toplantısı, 7 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, TOBB İstanbul GGK Üyesi ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi Direktörü Başak Saral’ın proje hakkında bilgilendirme yapmasının ardından, proje sürecini içeren kısa filme yer verilmiştir. Kısa film gösteriminden sonra proje sürecini başarı ile tamamlayan lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan 5kere.com,Veny, Makasla.com ve Pakbil ekipleri katılımcılara proje sunumlarını yapmıştır.

Author

Comments are closed.